Følg artikler om stress og ledelse på Point Of View International

Alle stresskurver peger den gale vej. Hvad kan vi gøre som ledere? Jeg er i juni 2021 startet med at skrive artikler om arbejdsmiljø, stress og ledelse på Point Of View International

Hvordan italesætter vi mental sundhed på i vores arbejdsliv på nye måder?

Jeg tror, det er et kernespørgsmål for dig som leder i de kommende år. Derfor er jeg i juni 2021 begyndt at skrive artikler på arbejdsmiljø, stress og ledelse.

De første to artikler skrev jeg med arbejdsmiljøkonsulent Thomas Milsted på Point Of View International:

Alle stresskurver peger den gale vej

Det bliver en udfordring for det danske velfærdssamfund de kommende år, at alle kurver for stress på arbejdsmarkedet, blandt ledere, medarbejdere og hos børn og unge på vores skoler og uddannelser peger den gale vej.  Når der bliver talt meget om, at vi kommer til at mangle titusindvis af velfærdsmedarbejdere om ti år, så bør vi også stille spørgsmålet om, hvordan vi for alvor får knækket stresskurverne på arbejdspladserne.

Vi er nødt til at tale om, hvordan vi sætter tempoet ned

Oplevelsen af tidspres er formentlig den væsentligste årsag til, at stresskurverne på det danske arbejdsmarked peger den gale vej. Også danske politikere taler åbent om en syg arbejdskultur på Christiansborg. Indsatserne for det sunde og engagerende psykiske arbejdsmiljø trænger til førstehjælp. Det er og bliver et ledelsesansvar at vende skuden.

Læs artikler her:


Lyt også til min podcast Flaskeposten, som udgives via Point Of View International.

Tags

Det er ikke muligt at kommentere på denne artikel